Americký fotbal v Plzni
Počátky amerického fotbalu v Plzni sahají do jara roku 1995, kdy se skupina nadšenců sešla v Borském parku a začala se pokoušet o první skládky, pasy a další základní pojmy amerického fotbalu.
Nově vzniklý klub se pojmenoval Pilsen Bulldogs a byl spojen s postavou Briana Maurice, Jaroslava Forbricha a Jana Bednáře, který si při studiích v Praze hru zkusil s týmem Prague Panthers. Zajistil první opravdové výstroje, organizuje tréninky, drilly, playbook a připravuje všechny hráče na první zápas. Tím bylo přátelské utkání s týmem Příbram Rams.
Jak si založení klubu pamatuje jeden ze zakladatelů Jan Bednář?
Ahoj, tak začalo to při mých studijích v Praze, kdy jsem v říjnu 1993 začal trénovat v Praze u Prague Panthers. Pathers trénoval Ciaran Kelly a Dan Krejbich byl Quarterback. Na podzim 1994 jsem dostal nápad založit fotbal v Plzni, páč co dělat dál po maturitě která mě čekala v roce 1995. Potkal jsem Jardu ,,Mamuta“ Forbricha a nejdřív jsem se ho ptal zda by to nechtěl vyzkoušet hrát, ale po pár hovorech jsme se dohodli, že to rozjedeme v Plzni. Od ledna 1995 jsme to začali rozjíždět. Dávali jsme to do novin, oslovovali jsme kamarády a vesměs v červnu po maturitě jsme klub založili. A myslím, že na podzim 1995 nebo v únor 1996 byl první přátelský zápas s Lions a od září jsme hráli normálně ligu a to jako Pilsen Bulldogs.
Přišla další utkání s týmem Havířov Vikings na jaře roku 1996 a první zápas se zahraničním týmem Chemnitz Crusaders. Po návratu Briana Maurice zpět do rodného Wisconsinu nastalo v týmu bezvládí, které se změnilo s příchodem nového trenéra Paula E. Felda a Denise Milfaita, který přinesl do týmu tolik potřebné finance, jež umožnily zajistit stálé tréninkové hřiště i tréninkové vybavení.
Tímto končí éra Bulldogs a v roce 1997 vzniká nový klub Pilsen Tornadoes. Daří se připravit dostatečný počet hráčů a vstoupit do České ligy amerického fotbalu. Daří se angažovat kvalitní trenéry, Dana Leška (dlouholetý trenér národního týmu) a Ciarana Kellyho (který nás bohužel navždy opustil v roce 2021).
Tým se na dlouhá léta stěhuje do Sportovního areálu Vochov, kde odehrává svá nejlepší utkání. Největšími úspěchy Pilsen Tornadoes jsou účasti na Halových mistrovstvích ČR, mezi něž rozhodně patří dvě druhá místa v roce 2003 a 2007.
Dalším přelomovým rokem byl rok 2008, kdy do klubu finančně vstoupila společnost Plzeňská Fotbalová - nastává změna názvu klubu na Pilsen Patriots. Tým zakládá juniorský tým, účastní se svého prvního ročníku České juniorské ligy amerického fotbalu. Patriots se opět daří na Halových turnajích, v roce 2009 je to 3. místo, roky 2010 a 2012 pak 4. místa. Pilsen Patriots pořádali dvakrát Halový turnaj v Plzni (2009 a 2011).
Sezóna 2013 byla opět tak trochu přelomová - vznikl ženský tým amerického fotbalu Pilsen Angels a tým flag fotbalu (bezkontaktní verze amerického fotbalu pro děti od 6 do 15 let).
Patriots se přestěhovali zpět do Plzně, svá domácí utkání odehráli na hřišti SK 1894 (Lokomotiva). Z důvodu generační obměny, který přinesl příchod nových, mladých, ale herně nezkušených, hrál tým Pilsen Patriots v divizi B, tzv. sedmičkovou ligu. Touto divizí se Patriotům podařilo projít až do finále bez jediné porážky a získat mistrovský titul. Na tento úspěch navázal i juniorský tým, který ve stejný rok vyhrál i Juniorský pohár.
Od sezony 2014 nastupují Patriots v 2.lize hrané opět klasicky s jedenácti hráči na hřišti. V sezoně 2016 se podařilo týmu dokráčet, s bilancí 5 výher a 3 porážek, až do finále 2. ligy (Silver Bowl), ve kterém podlehli týmu Brno Sígrs. Zisk stříbrných medailí je zatím největším plzeňským úspěchem. V této sezoně za Patriots také nastoupil první placený hráč, takzvaný import, Američan Wesley Worthen (CB). I v sezoně 2017 hrají Pats 2. nejvyšší soutěž, kterou s bilancí 3:5 zakončují na 3. místě. I v této sezoně tým využil služeb importů (LB Miodrag Kocić a QB Van Parker jr.).
Pro sezónu 2018 byl náš tým přeřazen do nejvyšší soutěže, aby doplnil počet účastníků na 8 týmů. V této sezóně jsme si vypili kalich hořkosti až do dna a po zaplacení té nejtěžší nováčkovské daně. Jsme soutěž zakončili bez jediné výhry s bilancí 0:10. Bohužel nám v tomto roce k lepším výsledkům nepomohli ani zahraniční posily Layton Brown (QB/LB) a Ryan Harnett (LB).
Po velmi špatné sezóně 2018 se tým s vidinou lepších výsledků v sezóně 2019 rozhodl angažovat na doporučení týmu Black Black Panthers zahraničního trenéra. Tím se stal Jessi Thomson. S novým trenérem do týmu přišli i nové posily na pozici importů. Jejich výběr se v roce 2019 náramně povedl. Jak Ryan Pahos (QB) tak univerzál Anthony Rattliff do týmu výborně zapadli a pomohli k fotbalovému posunu všem hráčům v klubu. Nebýt nešťastného zranění Quarterbacka Ryana Pahose v průběhu sezóny. Tak by Patriots jistě až do posledního kola bojovali o play off. Celková bilance 4:6 byla i tak považována za velmi úspěšnou sezónu.
Sezóna 2020 byla bohužel poznamenaná pandemií Covid-19 a odehrála se netradičně na podzim. K našemu týmu se bohužel nevrátil trenér Jessi Thomson, kteří přijal nabídku pozičního trenéra v zámořském týmu XFL Houston Roughneck. Nově se k týmu připojil quarterback Quevin Redding a tým zakončil sezónu s bilancí 1:5. Tento rok se bohužel soutěž kvůli pandemii Covidu-19 nedohrála.
Sezóna 2021 byla opět netradiční a stále ovlivňována pandemií Covid-19 a hrála se opět na podzim. Jelikož mnoho zkušených hráčů Patriots se rozhodlo odejít do sportovního důchodu. Tak se Patriots dobrovolně rozhodli opustit nejvyšší českou soutěž a začít budovat nový tým. Po změně týmové filozofie se klub rozhodl, že již nebude využívat služeb placených hráčů a zaměří se na příchod dvou zahraničních trenérů. Tím byli Head Coach Alexander Gray a Defensivní coordinátor Tim Allred. Patriots v tomto roce ukončili sezónu s bilancí 5:1.